حج، ضامن بقای دین،
52 بازدید
موضوع: الهیات و معارف اسلامی
مصاحبه کننده : خبر نگار شهر
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0
حج، ضامن بقای دین، تبلیغ معارف اسلامی و جلوه‌ای از عدالت اجتماعی است

حج جنبه‌های عبادی، اجتماعی، سیاسی بسیاری دارد که مهم‌ترین ره‌آورد آن تبلیغ معارف اسلام است.  

«عبدالکریم پاک‌نیا» نویسنده و مدرس سطوح عالی حوزه علمیه در گفت و گو با خبرنگار شهر با اشاره به جنبه‌های اجتماعی سیاسی کنگره عظیم حج گفت: اجتماع عظیم مسلمانان همه‌ساله در مراسم حج تبلوری از وحدت، همدلی و اتحاد آنان از هر مسلکی است. به علاوه اجتماع مسلمانان می‌تواند دشمن‌شکن نیز باشد.

وی افزود: مهم‌ترین نکته در رهاورد حج از لحاظ تبلیغ معارف اسلام است. حج می‌تواند به صورت مهم‌ترین رسانه‌ای باشد که معارف اهل بیت و اسلام را تبلیغ کند همانطور که امام حسین (ع) نیز در اجتماع پرشور حج مهمترین شعار خود را بیان کرد: «هرکس آماده است در راه اسلام جان نثاری کند، لازم است با ما سفر کند، ما انشاءالله فردا صبح حرکت می‌کنیم.» پس این رهاورد حج است که تبلیغ معارف اهل بیت و اسلام در مکه ایجاد شود.

پاک‌نیا اظهار داشت: حج همچنین جلوه‌ای از عدالت اجتماعی است، تمام کسانی که به این سفر عازم می‌شوند از از سمت و سویی با یک لباس معمولی و مساوی در کنار یکدیگر به طواف می‌پردازند و اصلا سخنی از تفاوت‌های مادی نیست به عبارتی حج مبارزه با تبعیض نژادی است و در آن توانمند و غیر توانمند مساویند.

وی با بیان اینکه حج ضامن بقا دین و اسلام است، ادامه داد: مراسم برائت از مشرکین یکی دیگر از جنبه‌های اجتماعی سیاسی حج به شمار می‌رود. دشمن‌شکن بودن اجتماع حج بسیار مهم است. دشمنان حاضر نیستند مومنان را در یک صف واحد در کنار یکدیگر ببینند. صحنه‌های ایستادن میلیون‌ها مسلمان در کنار یکدیگر در سراسر جهان، ابهت دین را مشخص می‌کند.

پاک‌نیا در توصیه‌ای به افرادی که عازم به این سفر هستند، گفت: حاجیان باید با دل پاک به مکه بروند، بعضی‌ها به خاطر اسم و رسم، سیاست و یا تنوع با این سفر می‌روند ولی توصیه اول اسلام این است که حاجیان با لباس احرام لباس تقوا را نیز بپوشند. اگر از این سفر بازگشتند و احساس کنند آدم دیگری شده‌اند و از غیر ارزش‌ها بدشان می‌آید علامت قبولی حج است.

حاجی به ره کعبه و من طالب دیدار

                                     او خانه همی جوید و من صاحب خانه