تقدیم به شهید راه غیرت و دفاع از ناموس
101 بازدید
تاریخ ارائه : 3/29/2014 7:42:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

بسم الله الرحمن الرحیم

غیرت در سیره پیامبراکرم  ص

تقدیم به شهید راه غیرت و دفاع از ناموس حجه الاسلام علی خلیلی ، دلاور مردی که جانش را در راه احیای ارزشهای الهی در طبق اخلاص نهاد .

وقتی خبر شهادت مظلومانه حجه الاسلام علی خلیلی شهید راه غیرت و ناموس را خواندم بویژه گلایه از برخی عافیت اندیشان و راحت طلبان که او را در عمل به معروف و نهی از منکر نکوهش کرده بودند چند سطری برای اطلاع  آنان از سیره گرامی رسول خدا ص می نگارم :

اشاره

خصلت پسندیده غیرت به عنوان یک موضوع فطری در فرهنگ اسلامی مطرح است و دوری از این خصیصه قطعا جدا شدن از فطرت پاک انسانی در پی دارد . وجود غیرت در جامعه انسانی تا آنجا ضروری و حیاتی است که شارع مقدس اسلام در تشریع احکام نیز به آن عنایت داشته است. انبیا و امامان معصوم ع در ردیف برترین غیوران عالم قرار دارند و غیرت آنان جلوه ای از  غيرت الهي است و فهرست رتبه بعدی غیوران را سایر اولیاء الهی و انسان هاي پاك تشکیل می دهند . غیرت صحیح و ارزشی غیرتی است که فقط برای رضای خدا و بر مدار اصول عقلایی و شرعی باشد.

غیورترین  پیامبر

نگاهی گذرا به سیره و سخنان رسول گرامی اسلام ص عمق غيرتمندي و غيرت ورزي پيامبر(ص) روشن مي شود. چند نمونه از این حرکات زیبای آن حضرت را با هم می خوانیم :

               نکوهش بی غیرتان

رسول خدا ص مردان بی غیرت را چنین نکوهش می کند :جَدَعَ اللَّهُ أَنْفَ مَنْ لَا يَغَارُ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَ مِنَ الْمُسْلِمِينَ؛ خداوند بینی مسلمانان بی غیرت را قطع کند و خوار نماید .

حضور در پيمان حلف الفضول

شركت و حضور آن رسول غيرتمند در اوان جواني در پيمان « حلف الفضول»- كه يك پيمان دفاعي مربوط به زمان جاهليت بود- نيز نشانگر غيرت ديني و اجتماعي آن حضرت است. اين پيمان براي دفاع از مظلومان جامعه منعقد شد. علت پيدايش اين پيمان آن است كه 20 سال قبل از بعثت، مردي وارد مكه شد. در دستش متاعي بود كه قصد فروش آن را داشت. فرد زورگو و ستمگري به نام «عاص بن وائل» آن را خريد ولي پولش را نپرداخت. مشاجره بين آن دو بالا گرفت و ناله مرد مالباخته بلند شد. از همان لحظه، جمعي از جوانان غيرتمند شهر با ديدن اين حادثه تلخ، پيمان بستند تا حقوق مظلومان را از ستمگران بستانند. يكي از آن جوانان غيرتمند، رسول اكرم(ص) بود.

پیامبر ص و شرکت در جنگ دفاع از ناموس

دفاع از ناموس زن مسلمان با انجام جنگ بنی قینقاع ، از دیگر حرکت های غیرتمندانه آن گرامی است . «قينقاع»، نام طايفه اي از يهودياني است كه در مدينه زندگي مي كردند.يك روز، بانوي مسلماني در بازار بني قينقاع نشسته بود. يك يهودي پايين پيراهن وي را بدون اينكه متوجه شود، به بالا سنجاق كرد. وقتي آن زن برخاست، قسمتي از بدنش آشكار شد. يهوديان حاضر با خنده هاي خود به مسخره كردن زن مسلمان پرداختند. فرياد آن زن مسلمان بلند شد. از آنجا كه اين كار، نوعي تحقير و دهن كجي به عفت مسلمانان محسوب مي شد، يكي از مسلمانان غيرتمند، به آن يهودي حمله كرد و او را كشت. يهوديان حاضر نيز به آن مرد مسلمان هجوم بردند و او را به شهادت رساندند. اين، آغاز بروز جنگ «بني قينقاع» شد.

غیرت پیامبر اکرم ص در برابر چشم چران

حكم ابن ابي العاص (پدر مروان و عموي عثمان) بعد از فتح مكه، به ظاهر مسلمان شد. او همواره پیامبر ص را آزار می داد . روزي پيامبر(ص،) در يكي از حجره هايش با حضرت علي(ع) نشسته بود. حَكَم از شكاف در به داخل آن حجره مي نگريست و دزدانه به سخنان پيامبر(ص) و ديگر افراد داخل حجره گوش مي كرد. پيامبر(ص) كه متوجه شده بود، به حضرت امير(ع) فرمود: برو او را بياور. آن حضرت بيرون آمد و گوش حكم را گرفت و كشيد و او را به داخل برد. پيامبر(ص) بعد از لعنت كردن حكم، او را به طائف تبعيد كرد. او در عصر خليفه اول و دوم نيز در تبعيد بود، ولي در زمان خليفه سوم و با وساطت وي به مدينه بازگشت.

رسول خدا ص‏ می فرمود : مَنْ نَظَرَ فَفُقِئَتْ عَيْنُهُ فَلَا دِيَةَ لَهُ. هر کس (به حریم خصوصی کسی دزدانه) نگاه کند و چشمش (توسط صاحبخانه غیوری) کور شود  دیه ندارد .

امام باقر عليه السّلام فرمود:  روزى رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله در حالى كه چوبدستى به دستش بود (در منزل) نشسته بود، در اين هنگام متوجه شدند كسى به ايشان نگاه مى‏كند، فرمود: يَا صَاحِبَ الْعَيْنِ أَمَا إِنَّكَ إِنْ ثَبَتَّ لِي حَتَّى أَقُومَ إِلَيْكَ لَأَفْقَأَنَّ عَيْنَكَ بِمِشْقَصِي هَذَا،  اى نگاه کننده ی دزدکی ! اگر سر جايت بايستى تا من به سويت بيايم با اين چوبدستيم چشمت را در خواهم آورد، راوى گويد: به امام باقر عليه السّلام عرض كردم: پيامبر در حالى كه نشسته بود از كجا فهميد كه به او نگاه كرده مى‏شود؟ فرمود: اى ابا مريم، از لابلاى شبكه‏هاى ديوارى كه از چوب خرما ساخته شده بود.