برخورد قاطع پیامبر ص با هنرمندان غیر ارزشی
322 بازدید
تاریخ ارائه : 1/23/2014 9:45:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

بسم الله الرحمن الرحيم

برخورد قاطع پيامبر ص با هنرمندان غير ارزشي

يکي از بحثهاي روز موضوع هنرمندان غير ارزشي است که به يک تکه تاريخي از صدر اسلام در اين زمينه اشاره مي کنم که براي همه ي مسلمانان بلکه براي انسانهاي ارزش دوست مي تواند الگوي خوبي باشد .

بااينکه همه مي دانيم پيامبر اسلام ص رحمت براي تمام عالميان هست و خداوند فرموده :وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمين (انبيا:107)

و در فتح مکه همه رابخشيد . آن شخصیت والامقامي که از هنرمندان ارزشمدار کمال تجليل را به عمل مي آورد و هميشه از مهر نبوي برخوردار بودند اما هرگز هنرمندان غير ارزشي را نبخشيد و دستور اشد مجازات را در مورد آنها صادر فرمود . اهل بيت عصمت و طهارت نیز همواره از هنرمندان ارزش مدار حمايت کرده و به آنان محبت مي نمودند ولي در مقابل هنر و هنرمند غير اخلاقی و ضدارزشي برخورد قاطع داشتند .

با اينکه مکه و مسجدالحرام جايگاه محترمي است و خانه امن الهي است ولي رسول خدا ص فرمود :حتي اگر هنرمند فاسق به پرده کعبه هم آويخته باشد او را بکشند .

چرا که آنان با زبان شعر و هنر، در مقام سب و هجوگويي و تبليغ و تخريب چهره اسلام برآمده بودند و يا اينکه با اشعار مبتذل به ناموس مسلمانان جسارت کرده بودند .به اين جهت  پيامبر رحمت(ص) امر به کيفر آنان به اشد مجازات نمود. و فرمود :   بكشيد آنها را، حتي اگر  زير پرده هاي كعبه پناه گرفته باشند! أَمَرَ بِقَتْلِهِمْ وَ إِنْ‏ وُجِدُوا تَحْتَ‏ سِتَارِ الْكَعْبَة .

عبدالله بن اخطل شاعر غير اخلاقي و اهل ابتذال از جمله پناه بردگان و آويختگان به پرده هاي كعبه بود كه به دستور پيامبر(ص) در اين روز به هلاكت رسيد.  ابوعفك (شاعر يهودي)، عصما بنت مروان (شاعره يهودي) و ابوعزه شاعر از ديگر هنرمندان  ضد ارزشي بودند كه در معرض برخورد قاطع پيامبر(ص) قرار گرفتند، اين هنرمندان  در جنگ تبليغاتي عليه اسلام به عنوان افسران دشمن نقش آفريني مي كردند و با در اختيار داشتن رسانه و با بهره گرفتن از هنر به توطئه گري مشغول بودند!

المغازي، ج2، ص857. / سبل الهدي و الرشاد، ج5، ص340. / السيره النبويه، ابن هشام، ج4، ص411؛ /سبل الهدي و الرشاد، ج5، ص341. / المصنف، ابن ابي شيبه، ج7، ص404. / المغازي، ج2، ص830/ السيره النبويه، ابن هشام، ج4، ص411.  منهاج البراعة في شرح نهج البلاغة (خوئى)، ج‏16، ص: 211.               1392/11/1 موضوع : تاريخ و سيره/  عبدالکريم پاک نيا تبريزي